Kuzey Kıbrıs İklim Şartları

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti İklim Şartları

İklim Şartları


Kuzey Kıbrıs’ın Genel Hava Durumu

Kuzey Kıbrıs makro iklim sınıflandırılmasına göre ‘ yarı kurak ’ olarak adlandılan iklim kuşağı arasında yer alır. Aynı zamanda bir Akdeniz adasında yer almasından dolayı yaz mevsiminin sıcak ve kuru; kış mevsiminin ılık ve az yağışlı geçtiği Akdeniz İklimi görülür. Kuzey Kıbrıs’ın yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.0 °C’ dir. Yıl boyunca en sıcak ay genellikle Temmuz ayıdır. Bu ayda hava sıcaklığı gündüz saatleri (gölgede) 37.0°C – 40.0oC arasında seyreder. Yılın en soğuk ayı genellikle Ocak ayı olup gündüz saatleri hava sıcaklığı 9.0°C – 12.0°C arasında seyreder ve yılın en soğuk geceleri çoğunlukla bu ayda yaşanır. Böyle gecelerde hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte toprak yüzeyi sıcaklığı da özellikle iç kesimlerde 0.0°C ’ nin altına düşerek yer yer don olaylarına neden olur.
Kuzey Kıbrıs’ta yağışlar genellikle Ekim – Mart döneminde görülmekle birlikte yılın toplam yağış normali (1941 – 70 ) 402.8 mm.’dir. En yağışlı ay Aralık, en kurak aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır.
Bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs’ta genel olarak rüzgar, yörelerin topoğrafik özelliğine göre farklı yönlerden eser. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs genelinde hakim yön Batı (W) dir. Yıllık ortalama rüzgar şiddeti ise 2.8 m/sn. dir.
Bulunduğu enlem derecesinden dolayı güneşlenmenin fazla, güneş enerjisinin bol olduğu Kuzey Kıbrıs’ta yaz aylarında ortalama günün 12 saati güneşlidir. Kış aylarında bu değer ortalama 5 saat dolayındadır. Yıl genelinde günlük ortalama güneş enerjisi miktarı 417.3 cal/cm2’ dir. En fazla güneş enerjisi Temmuz ayında günlük ortalama 622.2 cal/cm2’dir. En az güneş enerjisi ise Aralık ayında günlük ortalama 214.5 cal/cm2 değerindedir.

DENİZ SUYU SICAKLIĞI:

KKTC deniz suyu sıcaklığı ortalama 21.3 °C.Deniz suyunun en yüksek sıcak olduğu aylar Temmuz ve Ağustos aylarında 27.0 °C – 28.0 °C civarında seyreder.